

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 2.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Self Resonant Frequency | 90 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 4.6 A |
| DC Resistance (DCR) | 13 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 900 nH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 4.6 A |
| Saturation Current | 6.6 A |
| Max Saturation Current | 6.6 A |
| Max Temperature Rise Current | 4.6 A |
| Max Length | 6.2 mm |
| Max Width | 6.2 mm |
| Min Length | 5.8 mm |
| Min Width | 5.8 mm |
Stock: 70
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01814
Ext.Price$0.01814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01814 | $0.01814 |
| 10 | $0.01450 | $0.14500 |
| 50 | $0.01266 | $0.63300 |
| 100 | $0.01106 | $1.10600 |
| 500 | $0.01009 | $5.04500 |
| 1000 | $0.00960 | $9.60000 |
